Skocz do zawartości
TEL: (63) 241-80-95EMAIL: golina@golina.pl
flaga polskiflaga angielskaDeklaracja dostępnościzmiana kontrastuWysoki kontrast-A+Rozmiar czcionki

Aktualności

Aktualności

Informacja dla mieszkańców biorących udział w projekcie parasolowym pn. "Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Golina"


Szanowni Mieszkańcy,
 
Pragniemy poinformować 
osoby biorące udział w Projekcie pn. „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Golina” realizowanym w ramach Działania FEWP.10.06 Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągnięcia neutralności klimatycznej, że w najbliższych dniach pracownik Urzędu Miejskiego będzie się kontaktował z Państwem celem podpisania umowy na zdeklarowane instalacje.
 
Numer konta do wpłaty zaliczki zawarty będzie w umowie.
Termin wpłaty zaliczki wynosi 7 dni od dnia podpisania umowy.

 
Prosimy o przygotowanie następujących dokumentów do podpisania umowy:
  • kopii audytu  sporządzonego na etapie składania wniosku
  • kopii ostatniej faktury za energię elektryczną
  • numeru księgi wieczystej nieruchomości
  • kopii zaświadczeń o udzielonej pomoc de minimis w ostatnich trzech latach (dotyczy osób prowadzących działalność rolniczą lub gospodarczą)
  • aktualne kontrole wynikające z ustawy Prawo Budowlane zgodnie z art. 62

Art.  62.  [Okresowe kontrole stanu technicznego obiektu budowlanego, instalacji i przewodów]
1.  Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;
3) okresowej w zakresie, o którym mowa w pkt 1, co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2;
4) bezpiecznego użytkowania obiektu każdorazowo w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 61 pkt 2;
4a) w przypadku zgłoszenia przez osoby zamieszkujące lokal mieszkalny znajdujący się w obiekcie budowlanym o dokonaniu nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń, powodujących, że nie są spełnione warunki określone w art. 5 ust. 2.
5) (uchylony);
6) (uchylony).
1a.  W trakcie kontroli, o której mowa w ust. 1, należy dokonać sprawdzenia wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli.
1b.  (uchylony).
2.  Obowiązek kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie obejmuje właścicieli i zarządców:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
2) obiektów budowlanych:
a) budownictwa zagrodowego i letniskowego,
b) wymienionych w art. 29 ust. 1 i 2, z wyłączeniem sieci gazowych;
2a.  Kontrolę, o której mowa w ust. 1 pkt 4a, właściciel lub zarządca jest zobowiązany przeprowadzić w terminie 3 dni od otrzymania zgłoszenia.
3.  Organ nadzoru budowlanego - w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu budowlanego lub jego części, mogącego spowodować zagrożenie: życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska - nakazuje przeprowadzenie kontroli, o której mowa w ust. 1, a także może żądać przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części.
4.  Kontrole, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5-6a, przeprowadzają osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
5.  Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c i pkt 2, mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
6.  Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, powinny przeprowadzać:
1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim - w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
2) osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności - w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.
6a.  Kontrolę stanu technicznego i stanu bezpieczeństwa budowli piętrzących mogą przeprowadzać także upoważnieni pracownicy państwowej służby do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących.
7.  Szczegółowy zakres kontroli niektórych budowli oraz obowiązek przeprowadzania ich częściej, niż zostało to ustalone w ust. 1, może być określony w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 pkt 2.

W PRZYPADKU  NIEDOSTARCZENIA  DOKUMENTÓW  Z PRZEPROWADZONYCH KONTROLI NA DZIEŃ PODPISANIA UMOWY  MIESZKANIEC ZOBLIGOWANY JEST DOSTARCZYĆ PRZEDMIOTOWE DOKUMENTY W TERMINIE, KTÓRY ZOSTANIE USTALONY  I ZAPISANY W UMOWIE.
 
Jednocześnie informujemy, że umowę podpisują wszyscy właściciele nieruchomości.        
W przypadku braku  możliwości stawienia się właściciela/właścicieli  konieczne jest przedstawienie pisemnego upoważnienia.
 

Po wyłonieniu wykonawcy i oszacowaniu kosztu każdej instalacji zostaną podpisane aneksy do umów z mieszkańcami na zadeklarowane wcześniej instalacje.
  
Przypominamy o sprawdzeniu mocy przyłączeniowej budynku u operatora, z którym macie Państwo podpisaną umowę na dostawę energii elektrycznej (u osób, których jest to konieczne należy zwiększyć moc przyłączeniową budynku)
 
Przypominamy o posiadaniu aktywnego stałego łącza internetowego.
Mieszkaniec winien mieć uregulowane kwestie podatkowe oraz związane z gospodarką odpadami na nieruchomości na której ma być umieszczona instalacja.
              
W przypadku instalacji pompy ciepła będzie wymagany demontaż istniejącego źródła ciepła dla wszystkich urządzeń poniżej klasy 5 i dostarczenia do Urzędu Miejskiego dokumentu  o utylizacji w ciągu 14 dni od daty jego utylizacji.
 
W przypadku zmiany właściciela nieruchomości należy poinformować o tym fakcie Gminę w ciągu 14 dni.
 
Wszelkie informacje udzielane są pod numerem telefonu  (63) 241 80 95 wew. 272

Do pobrania:
Copyright © Gmina Golina.Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: WR consulting